Firmowy bankiet wymaga odpowiedniej oprawy – przemyślanego wystroju, gustownych nakryć, subtelnej muzyki, często także profesjonalnej konferansjerki. Kłopotliwy jest także wybór menu. Co podać, aby goście nie byli głodni? Jakie potrawy będą pasowały do oficjalnego charakteru uroczystości?
Firmowy bankiet – potrawy, których nie może zabraknąć
Firmowy bankiet to impreza oficjalna, niekiedy zasiadana, innym razem zaś mająca formę przyjęcia stojącego. Jedzenie serwowane podczas takiego spotkania powinno być przede wszystkim elegancko podane oraz… łatwe do nakładania. Podczas bankietu goście zazwyczaj sami wybierają, co chcą zjeść, a także niejednokrotnie przemieszczają się z talerzami w ręce. Oficjalny strój także nie sprzyja potrawom ,,problematycznym” – zupom czy mięsom w sosach. Co zatem serwować na firmowym bankiecie?
Ciastka, tartaletki
Łatwe do trzymania, ograniczają ryzyko ,,wpadki” w postaci wybrudzenia eleganckiego stroju. O ile ciastka to raczej słodkie przekąski, o tyle tartaletki mogą zostać zaserwowane zarówno w formie słodkiej (z kremami, owocami, galaretkami) jak i słonej (łososiem, serami, farszem warzywnym bądź mięsnym).
Kanapki
A właściwie kanapeczki. Zgrabne, niewielkie, do wzięcia w jedną dłoń – ich bazę może stanowić pokrojona bagietka lub inne, dające się podzielić na niewielkie części pieczywo. Ważne, żeby na kanapkach znalazły się niebanalne dodatki ułożone w ozdobny sposób – dzięki temu ta prosta ,,potrawa” nie będzie prezentowała się dziwnie w otoczeniu dekoracyjnych nakryć i zastawy.
Sałatki
Sałatki to kolejne ,,mało kłopotliwe” danie. Można nabierać je samodzielnie na niewielkie talerzyki. Sałatki pozwalają także w większym stopniu zaspokoić głód niż kanapki czy ciastka przygotowane ,,na jeden kęs”.
Deski mięs i serów
Wszystko oczywiście pokrojone na małe, wygodne do nakładania kawałeczki. Jeśli na naszym bankiecie znajdą się tego rodzaju przekąski, warto, aby towarzyszyło im również pieczywo.
Wybór potraw a rodzaj bankietu
Nie każdy bankiet wymaga ograniczenia się do potraw, które można w łatwy sposób nałożyć samodzielnie. W przypadku bankietów zasiadanych czy mieszanych (amerykańskich) można postawić na bardziej zróżnicowane menu.
Bankiet angielski
Bankiet angielski jest odmianą obiadu, nie jest to jednak tradycyjne przyjęcie zasiadane. Stoły przygotowywane są w formie bufetu. Obsługa przynosi na salę potrawy wcześniej przyrządzone przez kucharza, zdarzać się może, że porcjuje dania (jeśli w menu znalazły się np. większe sztuki mięsa).
Bankiet zasiadany
To bankiet, który rozpoczyna się od podania aperitifu swobodnie rozmawiającym i przemieszczającym się gościom. Następnie zaproszeni o określonej godzinie, na wezwanie gospodarza bądź osoby prowadzącej przyjęcie, przechodzą do pomieszczenia, gdzie zasiadają przy stołach i są obsługiwani przez kelnerów.
Bankiet amerykański
To połączenie dwóch poprzednich rodzajów bankietu. Na tego typu przyjęciach wydzielone jest zarówno miejsce do samodzielnej konsumpcji, jak i sala, gdzie goście zasiadają przy stole i są obsługiwani przez kelnerów.
Catering czy kuchnia na miejscu?
Wybór potraw powinien być uzależniony nie tylko od rodzaju bankietu, ale także miejsca jego organizacji. W restauracji czy innej lokalizacji wyposażonej w kuchnię bez obaw możemy serwować gościom potrawy gorące – obecność pełnego zaplecza gastronomicznego wraz z obsługą to gwarancja, że jedzenie zostanie podane świeże, ciepłe i będzie usunięte z sali w odpowiednim momencie. Jeżeli zależy nam na organizacji bankietu w siedzibie firmy, centrum konferencyjnym czy innym miejscu pozbawionym kuchni – postawmy na catering. Pamiętajmy, aby w tym przypadku zamówić głównie zimne przekąski, które nie stracą walorów wizualnych i smakowych w krótkim czasie po dostarczeniu.
Komponując menu bankietowe, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko charakter uroczystości, ale także to, gdzie ona się odbędzie i jaką będzie miała formę. Pamiętajmy też, że jedzenie powinno być po prostu smaczne – warto postawić na takie potrawy, które wpasują się w gusta pracowników konkretnej firmy.