Imprezy integracyjne organizowane są w rozmaitych firmach od wielu lat. Kiedyś nie były co prawda tak popularne jak dziś, niemniej coroczne spotkania (pracownicze wigilijki, świętowanie jubileuszu firmy czy kolejnego roku działalności) od dawna wpisane są w kulturę organizacyjną większości przedsiębiorstw. W tekście prezentujemy różnice pomiędzy wydarzeniami organizowanymi współcześnie i tymi przygotowywanymi jeszcze kilka-kilkanaście lat temu.
W artykule przedstawiamy:
- jak wyglądały imprezy integracyjne kiedyś;
- jak dziś przygotowuje się imprezy integracyjne;
- korzyści ze zmian, jakie dokonały się w dziedzinie organizacji imprez (nie tylko integracyjnych).
Jak wyglądały imprezy integracyjne kiedyś?
Eventy integracyjne jeszcze do niedawna były wydarzeniami realizowanymi według schematu. Zazwyczaj imprezy tego typu opierały się na zabawie tanecznej, urozmaicanej dobrym jedzeniem czy prostymi rozrywkami. Trudno też nie zauważyć, że większość z nich była suto zakrapiana. Eventy firmowe przygotowywane były – w zależności od budżetu firmy i woli pracodawcy – w zamiejscowym lub znajdującym się nieopodal siedziby przedsiębiorstwa lokalu.
Z wyjazdowych imprez, polegających na hucznej, a jednocześnie dość chaotycznej (i często nieprzemyślanej) zabawie pracownicy zazwyczaj wracali zmęczeni. Firmy z kolei nie odnosiły żadnych korzyści z tego rodzaju rozrywek, a zdarzało się, że ponosiły straty – nieskrępowana atmosfera na wyjazdach integracyjnych sprzyjała zacieraniu hierarchii i generowaniu konfliktów, co negatywnie odbijało się na relacjach między pracownikami i przełożonymi po powrocie do pracy.
Imprezy integracyjne dziś – jak są organizowane?
Nie tylko zabawa
Dziś imprezy integracyjne przygotowywane są według zupełnie innych standardów. Przede wszystkim za większością tego typu wydarzeń stoi jakiś cel. Pracodawcy organizują eventy, aby zbudować zgrany zespół, podnieść u pracowników poziom kompetencji miękkich lub połączyć imprezę z elementami szkoleń. Nawet jeśli wydarzenie ma charakter wyłącznie rozrywkowy (bo przedsiębiorstwo akurat świętuje sukces lub jubileusz otwarcia), jest ono przemyślane, podporządkowane określonej wizji i scenariuszowi. Dużą popularnością wśród firm cieszą się imprezy tematyczne (noc w stylu Las Vegas, zabawa w klimacie lat 80.) lub te prowadzone przez profesjonalnych konferansjerów.
Oryginalny pomysł i wizja wydarzenia
Spójna wizja to nie wszystko – impreza powinna być niebanalna, zachwycać, zaskakiwać i na długo pozostawać w pamięci zarówno pracowników, jak przełożonych. Coraz więcej pracodawców na imprezach integracyjnych stawia na niestandardowe rozrywki. Mogą to być zarówno dodatkowe atrakcje (rozgrywka w minigolfa, pokaz taneczny połączony z nauką kroków), jak i główne punkty programu, determinujące charakter całego wydarzenia (jazda quadami, survivalowa gra terenowa).
Korzyści dla wszystkich uczestników
Dzisiejsze imprezy nie są dla pracodawców koniecznym wydatkiem, a dla podwładnych – obowiązkowym wyjazdem bądź wyjściem. Wydarzenia integracyjne na miarę XXI wieku powinny przynosić korzyść zarówno zatrudnionym, jak i całemu przedsiębiorstwu. To eventy, po których pracownik wraca do pracy z nową energią, ciekawymi pomysłami, dodatkowymi umiejętnościami, a pracodawca ma gwarancję, że poniesione na wyjazd koszty zwrócą się w postaci dochodów płynących z efektywniejszej pracy.
Planujesz imprezę integracyjną w czasach pandemii COVID-19? Sprawdź nasze artykuły:
- Impreza integracyjna w dobie COVID-19 – jak ją bezpiecznie zorganizować?
- 5 pomysłów na event w dobie pandemii
Imprezy dawniej a dziś – zmiany zdecydowanie na korzyść
Nietrudno zauważyć, że modyfikacje, jakie dokonały się dziedzinie organizacji imprez, to zmiany zdecydowanie na lepsze. Aby jednak wydarzenie integracyjne podobało się gościom, pozwoliło pracownikom podnieść umiejętności, a ich zwierzchnikom – poznać lepiej możliwości swoich podwładnych, musi zostać starannie przygotowane. Warto w tej kwestii zwrócić się o pomoc do profesjonalnych agencji eventowych, które dysponują nie tylko zespołem doświadczonych organizatorów, ale także zapleczem technicznym czy logistycznym (bazą kontaktów do miejsc noclegowych, przewoźników itp.).