typu wydarzenia sprawiają, że podwładni mogą odprężyć się, a także przybliżyć swojej rodzinie charakter codziennych obowiązków. Część pracodawców chętnie przygotowuje imprezy, w których mogą uczestniczyć najbliżsi podwładnych, inni z kolei preferują wydarzenia zamknięte, skupiające się na relacjach międzypracowniczych. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Czy warto korzystać z obu, czy też lepiej w swojej firmie postawić na jeden typ eventów firmowych? Te wątpliwości staramy się rozwiać w poniższym artykule.
W tekście przedstawiamy:
- zalety i wady rodzinnych imprez firmowych;
- korzyści i ograniczenia pracowniczych imprez firmowych;
- wydarzenia, w przypadku których warto postawić albo na rodzinny, albo stricte pracowniczy charakter.
Rodzinna impreza firmowa
Zalety
Rodzinna impreza firmowa to dla pracowników przede wszystkim okazja do udziału w niecodziennej formie rekreacji. Wzajemne poznawanie przez podwładnych swoich rodzin może także dodatkowo przełożyć się na poprawę atmosfery w pracy i zacieśnienie relacji między osobami współpracującymi ze sobą. Nie bez znaczenia dla komfortu psychicznego pracownika jest także fakt, że dzięki takiemu wydarzeniu podwładny może podzielić się z najbliższymi istotnym obszarem swojego życia – realiami codziennej pracy.
Wady
Tego rodzaju wydarzenie praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek formę pracy nad umiejętnościami pracownika. Rodzinna impreza firmowa, szczególnie ta z udziałem dzieci, będzie na tyle absorbująca, iż nie pozwoli komukolwiek skupić się na czymś więcej niż najbliżsi i dostępne na miejscu atrakcje. Dodatkowo w przypadku tego typu imprezy należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie środki bezpieczeństwa. Każda z atrakcji powinna zostać zaplanowana (i dodatkowo zabezpieczona – ogrodzona, umieszczona w wydzielonym miejscu) tak, aby żywiołowi milusińscy nie zrobili sobie krzywdy.
Impreza firmowa dla pracowników
Korzyści
Impreza firmowa dla pracowników to świetna okazja, aby:
- zdefiniować cele całego przedsiębiorstwa, a także poszczególnych zespołów;
- popracować nad umiejętnością pracy w grupach;
- ocenić kompetencje pracowników w różnych obszarach;
- zbudować wizerunek kompetentnego, a także uczciwego i dającego możliwości rozwoju pracodawcy.
Widać więc wyraźnie, że pracownicze imprezy firmowe to wydarzenia, które mogą bezpośrednio wpłynąć na wyniki firmy, a nawet – znacznie je poprawić.
Ograniczenia
Najistotniejszym ograniczeniem imprez firmowych wyłącznie dla pracowników jest fakt, iż nie pozwalają one na wyjście poza sferę relacji zawodowych. Część podwładnych może odbierać tego typu spotkania jako kolejny obowiązek, warto więc zadbać o ich atrakcyjną formę i raz za czas zorganizować wydarzenie, na które zaprosimy także całe rodziny pracowników.
Rodzaj imprezy a rodzinny lub pracowniczy charakter wydarzenia
Pikniki i festiwale
Plenerowe koncerty i pikniki pełne muzyki, zabawy i dodatkowych rozrywek aż się proszą o udział rodzin z dziećmi! Pracownicy z pewnością docenią fakt, że ich szef daje im możliwość spędzenia wolnego czasu z dziećmi w atrakcyjnych okolicznościach. Luźna atmosfera tego rodzaju eventu sprawi, że podwładni oderwą się od codziennych obowiązków, a jednocześnie wypracują nowy rodzaj zaufania do firmy, która troszczy się nie tylko o ich najpilniejsze potrzeby, ale także – komfort psychiczny i relacje z najbliższymi.
Targi, konferencje
Wydarzenia branżowe, takie jak targi i konferencje, to rodzaj eventu, podczas którego nasi podwładni powinni zostawić obowiązki pozapracownicze w domu. Tego rodzaju eventy służą zdobywaniu wiedzy, wymianie kompetencji i doświadczeń, wymagają zatem sporej dozy skupienia.
Bankiety i gale
W tym przypadku warto wybrać rozwiązanie pośrednie. Bankiety i gale to wydarzenia, na których dzieci będą się nudzić, warto więc zaprosić na nie pracowników wyłącznie z drugimi połówkami. Dzięki temu zachowamy poważny, oficjalny charakter wydarzenia, a jednocześnie nie pozbawimy podwładnych możliwości celebrowania najważniejszych chwil z najbliższymi.