Oświetlenie spełnia kluczową rolę podczas przebiegu każdego rodzaju eventu. Bardzo nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego systemu DMX. Umożliwia on synchronizację i kontrolę zarówno podstawowego oświetlenia sceny, jak również efektów specjalnych. Jest to element niezbędny do stworzenia spektakularnych widowisk świetlnych na dużą skalę i używa się go podczas organizacji różnych wydarzeń, na przykład koncertów, festiwali, imprez muzycznych czy teatralnych. Czym jest i jak działa DMX oraz jak wykorzystać go do oświetlenia eventów? Wyjaśniamy!
W artykule poznasz 5 najlepszych pomysłów na imprezę firmową w zimie:
- Dlaczego oświetlenie na eventach jest tak ważne?
- Jakie światło sprawdzi się na eventach?
- Czym jest DMX?
- Jak działa system DMX i jak wykorzystać go na eventach?
- Kto powinien zająć się obsługą DMX?
- W jaki sposób wywołać efekt WOW na evencie?
Dlaczego oświetlenie na eventach jest tak ważne?
Żaden event nie może się udać bez odpowiedniego oświetlenia. Światło podczas każdego wydarzenia spełnia bardzo ważną rolę. Zapewnia nie tylko odpowiednią widoczność i bezpieczeństwo, ale oddziałuje również na nasze wrażenia estetyczne. Za jego pomocą można stworzyć zachwycające dekoracje, zbudować stosowny do danego eventu klimat, a także wywołać i spotęgować określone emocje. Nic więc dziwnego, że do organizacji różnego typu wydarzeń angażowane są firmy, które specjalizują się w profesjonalnym oświetleniu.
Jakie światło sprawdzi się na eventach?
Za pomocą różnych technik i urządzeń można osiągnąć wybrane efekty świetlne. Do tych, które najczęściej wykorzystuje się na eventach, należą przede wszystkim:
- oświetlenie architektoniczne zewnętrzne i wewnętrzne;
- oświetlenie sceniczne;
- ruchome głowice oświetleniowe;
- gobo projektory (do wyświetlania logo marki);
- stoły i sterowniki świetlne do pokazów;
- system DMX.
Czym jest DMX?
DMX, czyli Digital Multiplex Signal, to protokół oświetlenia. System ten umożliwia sprawowanie kontroli nad oświetleniem sceny i wybranymi efektami specjalnymi. Protokół odpowiada za bardzo precyzyjną synchronizację mnóstwa urządzeń oświetleniowych, dzięki czemu możliwe jest tworzenie spektakularnych efektów. Jest to bardzo ważne przy organizacji dużych wydarzeń, jak festiwale czy koncerty.
Jak działa system DMX i jak wykorzystać go na eventach?
System DMX działa na zasadzie przesyłu sygnałów cyfrowych. Określają one między innymi moc, kolor i intensywność świateł, wywołując dynamiczne i zachwycające rezultaty. Efekty świetlne są współcześnie bardzo ważne podczas eventów – budują atmosferę, wzmacniają emocje oraz zapewniają niepowtarzalne wrażenia. DMX można wykorzystać na przykład do synchronizacji światła z graną muzyką, co bardzo mocno oddziałuje na zmysły publiczności i ubogaca ich doświadczenia. Protokół pozwala na stosowanie nowoczesnych technik oświetleniowych (w tym zdalne sterowanie, monitorowanie urządzeń czy programowanie złożonych sekwencji) i pozwala na bardziej kreatywne rozwiązania, dzięki którym event na pewno na długo pozostanie w pamięci.
Kto powinien zająć się obsługą DMX?
DMX pozwala na osiągnięcie spektakularnych, zachwycających efektów wizualnych. System ten wymaga jednak profesjonalnej i doświadczonej obsługi technicznej. Technik musi znać różnice między różnymi wersjami protokołu (na przykład DMX512-A i RDM), które oferują dodatkowe, niestandardowe funkcje i pozwalają na jeszcze bardziej zaawansowany poziom sterowania oświetleniem. Protokół DMX ma ogromny potencjał, który będzie maksymalnie wykorzystany tylko w rękach doświadczonej osoby.
W jaki sposób wywołać efekt WOW na evencie?
Pokazy świetlne to nie jedyny sposób, aby wywołać na evencie efekt WOW wśród publiczności. Organizując wydarzenie z przysłowiową pompą, pamiętaj również o:
- najlepszej jakości nagłośnieniu;
- wykorzystaniu różnego typu multimediów, w tym także ekranów LED oraz streamingu z imprezy (szczególnie, jeśli jest to event hybrydowy);
- obsłudze technicznej, która zajmie się montażem i demontażem urządzeń, a także będzie sprawowała pieczę nad powodzeniem całego wydarzenia;
- znalezieniu profesjonalistów, którzy w najlepszy sposób poprowadzą event, w tym doświadczonego DJ-a oraz konferansjera;
- zapewnieniu uczestnikom dodatkowych doświadczeń i atrakcji, jak na przykład: live act z DJ-em, DVJ, występ kabaretu lub zespołu muzycznego, pokaz taneczny, pokaz barmański, fotobudka, chill out zone;
- streamingu imprez i eventów na specjalnych platformach, dzięki czemu zwiększy się grono odbiorców eventu i więcej osób będzie mogło wziąć w nim udział (dzięki dostępowi do sieci w różnych miejscach na świecie).
Przeczytaj również: